Chcete nás kontaktovat?

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov plemene zaštiťuje v České republice Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP) a také Klub anglického bull terriéra (KABT). Abyste mohli svého psa uchovnit, tak musíte splnit podmínky stanovené jedním z těchto klubů. V první řadě je nutné si pořídit štěně s průkazem původu FCI, které nemá žádné hrubé vady proti standardu, jež by v budoucnu znemožnily jeho uchovnění, ale pozor, i u špičkového mladého jedince se v růstu může nějaká vada objevit.

U KCHMPP musíte absolvovat speciální chovatelskou akci - bonitaci, na které je pes posouzen podobně jako na výstavě a navíc ohodnocen jako chovný či nechovný. Účast je možná od 12 měsíců věku. Ještě předtím se musíte zúčastnit alespoň jedné klubové výstavy a jedné výstavy vyššího typu (tam, kde se uděluje CAC), a to od věku 9 měsíců (třída mladých). Pes i fena mohou nejhůře dostat známku Velmi dobrá.

U KABT se to liší v tom, že stačí absolvovat pouze jednu výstavu vyššího typu. Od věku devíti měsíců se pak musíte zúčastnit chovného svodu.

Dále je nutné k uchovnění doložit výsledky požadovaných zdravotní vyšetření. Konkrétně se jedná o vyšetření primární luxace čočky (PLL). Toto vyšetření musí mít provedeno i potomci čistých rodičů (u KCHMPP). U druhého klubu stačí doložit výsledky čistých rodičů. Dále se provádí BAER test na dědičnou hluchotu u obou klubů, pak sonografické vyšetření ledvin u KABT a UPC nebo SDMA test ledvin u KCHMPP, který také zmiňuje jako povinné vyšetření srdce.

Aby mohl být jedinec uchovněn, musí mít u KCHMPP plný počet řezáků a nepřekročit kohoutkovou výšku 38 cm.

Využití v chovu je u obou klubů možné od věku 15 měsíců, u psů není horní věková hranice stanovena a u fen je to 8. rok věku. Každá fena může odchovat maximálně 1 vrh v kalendářním roce.

HRUDNÍ KONČETINY

Mají velmi silné kosti s kruhovým průřezem, jsou dokonale rovnoběžné a pes na nich stojí rovně. U dospělých jedinců je délka předních končetin stejná jako hloubka hrudníku.

Plece:

Svalnaté a silné, ale nejsou příliš těžké. Lopatky jsou ploché, široké a těsně přiléhající k hrudníku. Jsou výrazně skloněné dozadu a jejich přední hrana směřuje šikmo nahoru.

Rameno:

Lopatky svírají s pažní kostí skoro pravý úhel.

Lokty:

Silné lokty jsou přímé.

Přední nadprstí:

Postavená svisle.

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní a kulaté, mají dobře klenuté prsty.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou rovnoběžné.

Stehna:

Svalnatá.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Nárt:

Nárty jsou silné a krátké.

Hlezno:

Dobře zaúhlená a lýtka jsou dobře vyvinutá.

Tlapy pánevní:

Kompaktní a kulaté, mají dobře klenuté prsty.

CHODY PSA

Pohyb je pevně svázaný, působí čile, kroky jsou lehké, volné a dlouhé. Při klusu se přední i zadní končetiny pohybují rovnoběžně, ke středové linii směřují pouze v případě vyšší rychlosti. Přední končetiny se pohybují daleko dopředu a zadní plynule v kyčlích, v kolenou i hleznech dobře pruží a zezadu vychází silný impuls.

OCAS

Je krátký, nízko nasazený a nošený vodorovně. U kořene je silný a směrem ke špičce se zužuje.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o svalnatého psa silné konstituce, je vyvážený, aktivní a má bystrý, inteligentní a rozhodný výraz. Je odvážný, sebevědomý a hlavně má radostný přístup k životu. Typickým a zároveň jedinečným znakem plemene je klabonos. Feny mají vyjádřený samičí výraz a psi zase samčí.

Pozn. k výšce

Výška nesmí překročit 35,5 cm (tedy 14 palců).

Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem udávána.Srst:

Krátká, hladká srst dobře přiléhá, je krátká a na dotek hrubá, ale lesklá. V zimě se může objedvit jemná podsada.

Zbarvení:

Bíle zbarvení jedinci jsou čistě bílí, pigmentovaná kůže a znaky na hlavě nejsou při posuzování penalizovány. U barevných jedinců převládá barva, přednost se dává žíhané, ale všechny odstíny jsou rovnocenné. Za přijatelné barvy se považuje černá žíhaná, červená, žlutá a tříbarevná. Bílá srst nesmí být tečkovaná. Velmi nežádoucí je modré a játrové zbarvení.

HLAVA

Muhutná hlava je dlouhá a na konci hluboká, ale ne hrubá. Zepředu má tvar vejce a je vyplněná. Na povrchu hlavy nenajdeme žádné prohlubně. Z profilu je pozvolně zakřivená dolů od mozkovny až po špičku nosu.

MOZKOVNA

Mezi ušima je temeno téměř ploché.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba by měla být černě pigmentovaná. Nozdry jsou dobře vyvinuté a špička čumáku je zahnutá směrem dolů.

Pysky:

Přiléhající a suché.

Čelisti, zuby:

Dolní čelist je silná a hluboká. Zuby jsou tak akorát velké, čisté a zdravé, jsou pravidelně rozmístěny v dokonalém a kompletním nůžkovém skusu (horní řezáky těsně překrývají ty spodní). Zuby jsou v čelistech posazeny kolmo.

Oči:

Jsou trojúhelníkovitého tvaru, posazené šikmo a vypadají úzké. Jsou hluboko uložené zbarvené černě nebo hodně tmavě hnědé. Vzdálenost od špičky čumáku k očím je větší než od očí k vrcholu mozkovny. Modré oko byť jen částečně je nežádoucí.

Uši:

Malé, tenké uši jsou posazené blízko u sebe. Uši jsou nošeny vzpřímené a směřují přímo nahoru.

KRK

Dlouhý krk je dobře osvalený, klenutý a od plecí se směrem k hlavě zužuje, ale není na něm žádná volná kůže.

TRUP

Je znatelně zaoblený, žebra jsou dobře klenutá a hrudník hluboký - hrudní kost je blíže k zemi než břicho.

Horní linie:

Vodorovně probíhá za kohoutkem.

Hřbet:

Pevný a krátký.

Bedra:

Osvalená, široká a mírně klenutá.

Hrudní koš:

Hrudník je při pohledu zepředu široký.

Spodní linie:

Tvoří ladnou křivku, od hrudní kosti k břichu stoupá.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Bulík by určitě neměl bydlet venku v kotci, je to krátkosrsté plemeno a v zimních měsících by mu tam nebylo dobře, navíc by strádal hlavně po psychické stránce, jedná se o společenské plemeno, které potřebuje být na blízku svému pánovi. Díky své velikosti může bydlet i v bytě, ale ideální je dům se zahradu.

Kromě opravdu důsledné výchovy musíte bulíkovi dopřát také dostatek pohybu. Důležitá je socializace, která by měla probíhat od útlého věku. Navázat musíte samozřejmě výcvikem, aby váš bulík ovládal alespoň základní povely, což je v dnešní době nezbytné. 

ZDRAVÍ

Bulíci jsou zatíženi hned několika dědičnými nemocemi, ale ty jsou při uchovnění sledovány, takže po zdravých rodičích, byste měli mít zdravé štěně.

S bílou barvou srsti je spojená dědičná hluchota, kterou způsobuje poškození řasinek, jež přenáší zvukový vzruch, to je zapříčiněno degenerací cév, které k řasinkám vedou. Na zjištění hluchoty se provádí tzv. BAER test, při něm je potřeba, aby bylo zvíře v naprostém klidu, a proto se musí sáhnout po anestezii. Bez ní by byl test jen velmi orientační a nestačil by k uchovnění.

Další jsou geneticky podmíněná onemocnění ledvin, a to konkrétně hereditární nefritis a polycystická ledvina. Obě nemoci jsou nevyléčitelné a způsobhují selhávání ledvin. Postiženého psa je nutné krmit naordinovanou veterinární ledvinou dietou a podávat podpůrné doplňky. Hereditární nefritis se vyšetřuje z moči pomocí UPC testu, který ukazuje poměr bílkovin a kreatininu. Test se musí opakovat každý půl rok až do 4 let věku jedince, protože to je věková hranice pro vypuknutí nemoci. Na polycystickou ledvinu se dělá sonografické vyšetření.

Dále se u mini bulíků objevuje onemocnění očí, a to primární luxace čočky, při které dochází k dislokaci oční čočky a následnému oslepnutí. Testování je jednoduché, u veterináře stačí nechat odebrat vzorek DNA a ten poté zaslat do specializované laboratoře na testování. Pokud váš pes pochází ze spojení čistých rodičů, nemoc se u něj neprojeví a ani nemůže být přenašečem.

Zmínit musíme také nemoci srdce, konkrétně stenózu aorty, se kterou se štěně rodí, ale růstem se to může napravit, a nedomykavost chlopní. Vzhledem k tomu, že v období vývoje se vady mohou měnit, tak rentgenologické a echokardiologické vyšetření byste měli nechat provést až po prvním roce věku.

Z nemocí pohybového aparátu se u bulíka může objevit luxace pately (čéšky). I na tuto nemoc je možné nechat jedince vyšetřit, avšak ani jeden z klubů to nepovažuje za nutné a výsledek tohoto vyšetření není k uchovnění potřeba.

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité, aby pes prospíval po všech stránkách. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, tak váš pes dostane vše, co potřebuje v denní dávce. Podstatné je vybrat ty správné granule. Zaměřit se musíte na složení, na prvním místě by rozhodně mělo být maso, granule by měly mít nízký obsah obilovin, nebo být bez nich. Suroviny v nich použité musí být kvalitní a přínosné pro zdraví psa. Vždy zohledněte věk vašeho psa, asi do 12 měsíců věku krmte mini bulíka štěněčími granulemi, které mají vyšší obsah živin. Pak můžete přejít na dospělácké a naopak pro starší pejsky jsou tady seniorky.

Nechcete svému psovi dávat granule a rádi byste mu připravovali krmení sami? Pak je pro vás ideální zvolit BARF - krmení přirozenou stravou, při kterém servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Ovšem pozor, není to jenom tak a než se do toho pustíte, musíte si nastudovat nějaké informace, protože sestavení vyváženého jídelníčku je na vás. Maso v dnešní době seženete celkem snadno, existují specializované prodejny, které pravidelně zaváží vybrané trasy. Jen počítejte s tím, že byste měli udělat nějaké místo v mrazáku, abyste si mohli vždy dopředu připravit několik porcí.

V případě střevních problémů je vhodné sáhnout po vařené rýži s krůtím nebo kuřecím masem a podávat, dokud se to neuklidní. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky